Hemoroidy jsou zdravotní problém, na který je nutné se dívat co nejvíce komplexně. Především proto, že jeho projevy mohou záviset na našem celkovém životním stylu. A ve velkém pak na tom, co pravidelně jíme. Proto se podíváme na to, jak se při hemoroidech správně stravovat.
Stravování má velký dopad na kvalitu našeho života. Když si dopřáváme jen kalorická jídla bez valné nutriční hodnoty, která jsou plná éček, musíme očekávat, že se to odrazí na vzhledu naší figury. Oproti tomu, zdravá strava nám může pomoci udržet si štíhlou linii. Také z ní získáme vitamíny, stopové prvky a minerální látky, které naše tělo potřebuje pro své normální fungování a pro udržovaný vzhled. (Na těchto látkách závisí nejen kvalita vlasů, ale i nehtů a kůže.)
Možná vás to překvapí, ale správně zvolený jídelníček potřebují i lidé, kteří se trápí s hemeroidy. Ty mohou být vyvolané zácpou, průjmem, ale i celou řadou jiných (a poměrně běžných) faktorů.
Abyste měli trochu lepší představu o tom, čemu byste měli začít dávat přednost a čemu se raději vyhýbat, budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
U hemoroidů je důležité, abyste nemuseli vyvíjet příliš velký tlak během vykonávání velké potřeby. Také je ale klíčové, abyste netrpěli průjmem, nebo zácpou. Jak to ale udělat?
Úplně jednoduše. Do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství čerstvého ovoce, zeleniny a dalších potravin, které obsahují vlákninu. Ta funguje tak, že zvětší objem stolice a zároveň ji změkčí. Čímž zamezuje tomu, že nejde snadno vytlačit. Aby ale mohla správně fungovat, neobejde se bez tekutin. (Jinak může v extrémních případech zácpu ještě zhoršit.) Z toho důvodu si každodenně dopřejte optimální množství vody, čaje nebo přírodních šťáv.
Jak už bylo řečeno, váš jídelníček by měl překypovat potravinami, které jsou bohaté na vlákninu.
Z toho důvodu si dopřejte:
Bohužel, většinou saháme po potravinách, které nám vůbec nedělají dobře. Jak po stránce váhy, tak po té zdravotní.
Omezit byste měli:
Jen výjimečně si dopřávejte i hodně ostrá jídla, nápoje obsahující kofein a alkohol.
Snídaně: Ovesné vločky s kefírem, lesním ovocem a ořechy, čaj
Svačina: Nakrájené jablko, voda
Oběd: Čočkový salát s bylinkami, vejcem a mrkví, čaj
Svačina: Chia pudink s banánem, voda
Večeře: Kuřecí prso na přírodní způsob, rýže, zeleninový salát, čaj
Co se týče domácí léčby, řada lidí se spoléhá na přírodní metody. Ty v řadě případů zahrnují i použití bylinek. U hemoroidů to ale až tak úplně neplatí. (Zaprvé se nedají jen tak vyléčit, jen odstranit. A zadruhé nemáme informace o tom, že by existovaly bylinky, které by měly na jejich vyléčení vliv.)
To ale neznamená, že musíte odejít úplně s prázdnou. Na podráždění vám může pomoci čistý gel s aloe vera. Ač neléčí hemeroidy, může přispět ke zklidnění problematické oblasti. Pacientům se často doporučuje i používání přípravků, které obsahují vilín. Naše babičky také nedaly dopustit na jitrocel, heřmánek a na měsíček lékařský.